Program

Lyssna

För dig med äldre webbläsare; om det inte fungerar ovan så lyssna på direktlänken här >

Tablå

Torsdag 14/10
Ingen sändning

Fredag 15/10
07:30 Livets Frågor och Bokens svar med Eva & Per Gustavsson
08:30 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika
09:00 Nyfiken på med Lennart Jöråker som intervjuar intressant person
10:00  Nytt från Västra torget med Lina Ekblom
11:00 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr
11:30 Fredagsförmiddag med Daniel Wramhult
13:30 Förra söndagens predikan från Pingstkyrkan i Jönköping R
15:00 Önskesången med Eva & Per Gustafsson
Lyssnarnas Önskesånger
16:00 Nyheter från Israel med Anders Lägersten. Veckoprogram med Christina Toledano-Åsbrink och Gitten Öholm
16:30 Livets Frågor och Bokens svar med Eva & Per Gustavsson R
17:30 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika R
18:00 Nyfiken på med Lennart Jöråker som intervjuar intressant person R
19:00 Nytt från Västra torget med Lina Ekblom R
20:00 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr R
20:30 Fredagskväll med Allan Wendefors
Aktuellt från SAMhjälp
21:30 Förbönsgudstjänsten med Monica och Ulf Agurén
23:00 Framåt Natten med Mats Zackrisson



Lördag 16/10
Ingen sändning

Söndag 17/10
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10:00 Gudstjänst från Immanuelskyrkan Jönköping
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
13:00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan Jönköping
14:30 Framåt Natten med Mats Zackrisson R
18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30 Önskesången med Eva & Per Gustafsson R
Lyssnarnas önskesånger
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R

Måndag 18/10
Ingen sändning

Tisdag 19/10
19:00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan R


Onsdag 20/9
08:00 Vardagsförmiddag med Ulf Hegestrand
                 09.30 predikan .
20:30 Framåt Natten med Mats Zackrisson R

Torsdag 21/9
 Ingen sändning

Fredag 22/10
07:30 Morgonstund med Hans-Olof Görebrant som intervjuar Anne-Marie Nilsson och Ilan De Basso.
08:30 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika
09:00 Livsresan med Ingalill Lägersten som intervjuar Lotta Bornö
10:00 God Morgon med TBN Nordic och Anna-Carin Rabnor
11:00 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr
11:30 Fredagsförmiddag med Roberth Johansson
       På upptäcksfärd i sångens värld med
13:30 Förra söndagens predikan från Pingstkyrkan i Jönköping R
15:00 Önskesången med Karin & Christer Zethson
Lyssnarnas Önskesånger
16:00 Nyheter från Israel med Anders Lägersten. Veckoprogram med Christina Toledano-Åsbrink och Gitten Öholm
16:30 Morgonstund med Hans-Olof Görebrant som intervjuar Anne-Marie Nilsson och Ilan De Basso R
17:30 Saxat med Anders Lägersten Kristen tidningskrönika R
18:00 Livsresan med Ingalill Lägersten som intervjuar Lotta Bornö R
19:00 God Morgon med TBN Nordic och Anna-Carin Rabnor R
20:00 Brunos Backspegel med Bruno Bagler spelar väckelsesånger från förr R
20:30 Fredagskväll med Wille Oskarsson
21:30 Förbönsgudstjänsten med Örjan Josefsson, Ingalill & Anders Lägersten
Det är ingen hemlighet att Gud hör bön
23:00 Framåt Natten med Ulf Hegestrand
    repris från 24 september

Lördag 23/10
Ingen sändning

Söndag 24/10
08:00 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind
08:30 Söndagens predikotexter med Jens Junelind
10:00 Gudstjänst från n Equmeniakyrkan Hovslätt
11:00 Gudstjänst från Frälsningsarmén Södra Vätterbygden
13:00 Helgmålsbön från Svenska kyrkan Jönköping
14:30 Framåt Natten med Ulf Hegestrand
        repris från 24 september
18:00 Söndagens gudstjänst i Pingstkyrkan i Jönköping
19:30 Önskesången med Karin & Christer Zethson R
             Lyssnarnas önskesånger
20:30 Lättlyssnat att vakna till med Jens Junelind R
21:00 Söndagens predikotexter med Jens Junelind R

Måndag 25/10
Ingen sändning

 

Pausmusik

När programinslag saknas spelas följande pausmusik:

  • Bensound.com - ett flertal låtar
  • Jeffrey Philip Nelson "Driving"
  • Paul Furuhill - ett flertal låtar
  • Regina Piko - "Knots"
  • Train Room "Horizons"
  • JYANT - "Give U My name"
  • JYANT - "Love Overdose"
  • Sean_Brookes "You"
  • Melanie Ungar "Deeper For You"
  • Melanie Ungar "Open"
  • Melanie Ungar "Madly Deeply"
  • Devon Elizabeth "If Only"
  • Devon Elizabeth "All I Ever Wanted"
  • Snowflake & ccMixter "Amazing Grace, MC Jack in the Box feat.Songboy3"

Lyssna på tidigare program >